0

سبد خرید شما خالی است.

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VoIP

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم ویپ

در این مقاله به تجهیزات و زیرساخت های مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم تلفنی تحت شبکه  و VoIP روی سرور خواهیم پرداخت.

نکته اول اینکه جزئیات تجهیزات لازم ، کاملا به نیازها و انتظارات شما از سیستم تلفنی بستگی دارد ، میزان ترافیک روزانه ، تعداد کاربران ، امکانات خاص و غیره عوامل موثر در این مورد هستند. اما در اینجا ما بیشتر به سر فصل این تجهیزات و زیر ساخت ها اشاره خواهیم کرد.

به طور کلی و در ساده ترین حالت شما برای داشتن سیستم تلفنی تحت شبکه و ویپ نیازمند اجرای آرایش شبکه ای به شکل زیر خواهید بود

ملزومات راه اندازی سیستم ویپ VoIP

بستر شبکه

با توجه به میزان ترافیک شبکه ، شما نیازمند ایجاد بستری با سرعت و تجهیزات مناسب هستید.برای راه­ اندازی سیستم تلفنی ویپ VoIP شما نیاز به بستر شبکه­ مستقل نخواهید داشت و می­توانید از شبکه ه­ای که برای ارتباطات فعلی کامپیوترهای خود دارید استفاده نمایید.

این شبکه میتواند در بستر اینترانت (شبکه خصوصی) و یا اینترنت (شبکه جهانی) و یا ترکیبی از این دو باشد ، ولی چیزی که اهمیت دارد تامین پهنای باند مناسب و کافی بر اساس نیاز شما برای انتقال صدا روی شبکه مورد نظر است.

سرور ویپ

برای راه اندازی سیستم ویپ شما به یک تامین کننده یا سرور نیاز دارید ، این سرور با توجه به شرایط پروژه شما میتواند ، یک سیستم کامپیوتری ساده و یا یک سرور بسیار قدرتمند و قوی باشد که به این منظور تهیه شده.

برای مثال در یک سیستم تلفنی کوچک با تعداد کابران و میزان ترافیک مصرفی کم ، شما به یک کامپیوتر ساده با
پردازشگر یک هسته ­ای با سرعت ۳Ghz ، حافظه RAM به میزان ۱GB ، کارت شبکه ۱۰/۱۰۰ و هارددیسک با ظرفیت ۱۲۰GB ، نیاز خواهید داشت.*

نرم­ افزار سیستم تلفنی ویپ VoIP

شما برای تبدیل یک سرور و یا یک کامپیوتر به یک مرکز تلفن تحت شبکه و VoIP ، نیاز به یک نرم افزار ویپ دارید که سرور از آن قدرت بگیرد و عملیات پردازش تماس ها صورت دهد.

این نرم ­افزارها از تنوع زیادی برخوردار هستند ، اما هسته اصلی اکثر آنها استریسک (Asterisk) است. استریسک نوعی از سیستم عامل لینوکس است که با واسط­ های گرافیکی مختلف به صورت فایل .iso در اینترنت قابل دسترس میباشد.

از انواع این واسط ­های گرافیکی می­توان به Elastix , Issabel , FreePBX , Ombutel اشاره کرد ، که از این میان Elastix و FreePBX از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و به سادگی با آموزش­های رایگان موجود در اینترنت می­توانید اقدام به نصب آنها بر روی کامپیوتر و سرور مورد نظر خود نمایید.

وظیفه اصلی مرکز تلفن تحت شبکه مدیریت تمامی ارتباطات و تماس­های شما خواهد بود ، تنظیماتی از قبیل منشی خودکار ، انتقال تماس­ها ، دسته ­بندی کاربران ، ایجاد محدودیت­های تماس ، ارتباط شبکه ­های مختلف تلفنی در دفاتر مختلف و بی نهایت قابلیت دیگر از امکاناتی ست که این مرکز تلفن­ها در اختیار شما قرار می­دهند.

تلفن­های تحت شبکه (IP Phones)

برای مکالمه کاربران ، شما نیاز به تلفن های خاصی که امکان اتصال به شبکه و خواندن دیتای دیجیتال را دارند ، خواهید داشت.

عمده این تلفن ها از پروتکل سیپ SIP پشتیبانی میکنند ، پروتکلی که بین تمام برند ها و نرم افزار های ویپ مشترک است ، اصطلاحا به این نوع تلفن ها ، IP Phone یا تلفن های تحت شبکه گفته می شود .

تلفن های تحت شبکه با برندهای مختلف و در مدل های متنوع و امکانات متفاوت ارائه می شوند. شما بسته به نیاز و بودجه مورد نظر خود می توانید از بین آنها تلفن مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

برخی از این تلفن های تحت شبکه قابلیت انتقال تصویر و برقراری تماس تصویری و ویدئو کنفرانس را دارد.

البته شما میتوانید به جای تهیه تلفن های IP ، از نرم افزار های سیپ روی سیستم کامپیوتری و یا تلفن همراه هوشمند خود استفاده کنید ، در این صورت امکان پاسخ گویی تماس ها از روی کامپیوتر امکان پذیر خواهد شد.


گیت وی های ویپ FXO and FXS Gateways

جهت استفاده از خطوط شهری در سیستم­ های تحت شبکه شما نیازمند دستگاهی به عنوان رابط خواهید بود تا بتوانید تماس­های تلفنی معمولی را از بستر زوج سیم (آنالوگ) به شکل دیتای دیجیتال در بستر شبکه منتقل کند ، در واقع این دستگاه سیگنال­ها و فرکانس­های مختلف صدا را از زوج سیم دریافت کرده و با متدهای مختلف که اصلاحا به آنها کدک (Codec) گفته می­شود به اطلاعات دیجیتال قابل شناسایی توسط مرکز تلفن و نرم افزار مربوطه تبدیل می ­نماید.

به تعبیر دیگر دروازه ای بین دنیای دیجیتال و دنیای آنالوگ میباشد از این رو به این تجهیزات گیت وی Gateway و یا دروازه گفته میشود.این فرایند برای تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال آنالوگ به منظور انتقال صدا روی سیم مسی برای تلفن ها آنالوگ معمولی ، دستگاه های فکس و یا دستگاه های پوز نیز وجود دارد.

به گیت وی هایی که سیگنال آنالوگ (عمدتا خط شهری) را به دیتای دیجیتال و قابل فهم برای سرور ویپ تبدیل میکنند ، گیت وی FXO گفته میشود و به گیت وی هایی که دیتای دیجیتال (عمدتا داخلی سیپ SIP) را به خط آنالوگ تبدیل میکنند ، گیت وی FXS گفته میشود.

این گیت وی ها بسته به تعداد پورت­های مورد نیاز شما در انواع ۱ ، ۲ ، ۴ ، ۸ ، ۱۶ و … موجود میباشد.

گر چه به مرور زمان و تغییر سیاست مخابرات به دادن سرویس های خود به مشتری در بستر شبکه و فیبر نوری ، نیاز به این مبدل ها و گیت وی ها کم رنگ میشود.

* شرکت­های مختلفی جهت سادگی و تجمیع این امکانات و تجهیزات اقدام به ساخت مرکز تلفن­های مستقل (Embeded) کرده ­اند. بدین صورت که شما می­توانید با طبقه­ بندی نیازهای خود از قبیل تعداد خط شهری­ های مورد نیاز ، تعداد کاربران و هزینه مورد نظر، یکی از محصولات را انتخاب نمایید.

این مرکز تلفن های تحت شبکه و یا سانترال های ویپ ، سخت ­افزار سرویس دهنده ، نرم ­افزار سیستم تلفنی و رابط خط شهری و خط آنالوگ را به صورت مجتمع و یکپارچه در خود دارند.

به این ترتیب شما با اتصال این مرکز تلفن یکپارچه و تلفن­های تحت شبکه ، به بستر شبکه خود می­توانید سیستم تلفنی خود را به سادگی راه اندازی کنید ، بدون اینکه درگیر تهیه کردن و فراهم کردن اجزاء بالا باشید.

برای افرادی که تسلط کافی در این زمینه ندارند و یا می­خواهند زمان و هزینه­ کمتری صرف نگهداری سیستم تلفنی خود نمایند توصیه می­شود به جای استفاده از نرم ­افزارهای تلفنی کدباز ، از مرکز تلفن­های مستقل که معمولا پایدار تر و سازگار تر هستند ، استفاده نمایند.

در این لینک شما میتواید به لیستی از این مرکز تلفن های تحت شبکه دست رسی داشته باشید.

مطالب پیشنهادی

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...